DÍTĚVÍTÁNO.CZ

Nemohu otěhotnět – přiznat nebo mlžit?

S partnerem jste se rozhodla mít miminko, ale zatím se Vám nedaří? Je Vám přes třicet a když si v restauraci s kamarádkami dáte jen džus, všichni se hned vyptávají, zda-li nejste těhotná? Rodiče samozřejmě také nezahálí. Dočkají se těch vnoučat nebo ne?

V tomto článku Vám poradíme, jak reagovat na tyto dotěrné dotazy!

 

Rodina a blízcí by měli být pro Vás oporou. Avšak známe to – ne vždy tomu tak je. Svou rodinu znáte nejlépe, a proto když začnou s vyptáváním, předem zkuste odhadnou jejich reakci. Nejdříve se zamyslete a zvolte odpověď dle toho. Vyplatí se to.

 V tom horším případě…

  1. Pokud očekáváte spíše nepochopení a vtíravé dotazy, máte pravděpodobně tendenci zalhat: „Na dítě máme ještě dost času. Zatím dítě nechceme.“  Mnoho žen a mužů tuto variantu volí. Je to jasné – zabrání tím další diskusi. Každý má naprosté právo zvolit si, s kým o tom bude hovořit a s kým ne.
  2. Někteří se snaží mlžit: „Budeme mít dítě, až na to bude ten pravý čas.“ Nebo „Jednou miminko mít určitě chceme, ale ještě nevíme kdy.“ V tomto případě říkáte pravdu a přesto si chráníte soukromí. Podle zkušeností však tato odpověď není příliš účinná, vyvolá totiž další otázky: „A kdy bude ten pravý čas?“

Za „nepříznivých podmínek“ proto doporučuji raději zvolit tzv. komunikační minimum. Můžete např. říci, že se o dítě snažíte, zatím se sice příliš nedaří, ale vše je otázka času. Jasně je však upozorněte, že to dál rozebírat nechcete. Až otěhotníte, s velkou radostí to všem oznámíte. Tečka.

Pokud toto sdělení Vašemu okolí nestačilo a i přes Vaši jasnou žádost to nebudou akceptovat, nezbude Vám pravděpodobně nic jiného, než omezit kontakt. Váš duševní klid a pohoda je v tuto chvíli nejdůležitější. Nezdar v otěhotnění Vám sám o sobě ubírá mnoho sil, a proto není žádoucí, abyste ještě ztrácela energii řešením konfliktů.

V tom lepším případě…

Pokud máte rodinu a známé, kteří dokáží respektovat Vaše soukromí, je samozřejmě snazší se o tento dočasný neúspěch podělit. I přesto se však zamyslete, do jakých podrobností zajdete. Pokud budete svoje trápení rozebírat ze všech stran a často o něm hovořit – v tu chvíli se z ně stane „skutečný problém“! I vy to pocítíte. Vaše situace se Vám bude zdát najednou nějaká horší a bezvýchodná. Čím více si budete zoufat, tím více se bude Váš problém zvětšovat. Nedávejte tomu jakoukoliv energii navíc! Soustřeďte se pouze na úspěch a veškerou energii směřujte tam.

Na druhou stranu…

Je však naprosto přirozené, že máte potřebu si s někým otevřeně popovídat. S někým, kdo Vás pochopí a bude rozumět tomu, co říkáte a prožíváte. Dle mých zkušeností nejlepším řešením je najít si někoho třetího. Např. zkontaktovat se s někým, kdo prožívá stejnou situaci, nebo ještě lépe už ji má úspěšně za sebou a teď má krásné miminko. Takový člověk Vás bude chápat a bude schopen Vám pomoci. Nezavrhujte ani možnost kontaktovat poradce či psychologa. Profesionál Vás dokáže podpořit, motivovat a odborně Vám pomůže zorientovat se ve Vaší situaci. Jen je potřeba najít pro Vás toho pravého…

Výhoda je v tom, že můžete tuto „třetí osobu“ kontaktovat pouze ve chvíli, kdy Vy to sama potřebujete a chcete. Ne ve chvíli, kdy na to nechcete myslet a radši by jste dala přednost rozptýlení a na chvíli zapomněla.

Ještě jedna velká výzva: nikdy nedovolte, aby Vás okolí litovalo. Lítost nepřijímejte! Za žádných okolností. Lítost je horší emoce než vztek a zlost. Dokáže nadělat mnohem více škody. Proto než by jste do sebe od ostatních naočkovala lítost, raději se rozčilte a vše ze sebe vykřičte. Uleví se Vám.

Někdy je hůře, někdy je lépe. To je naprosto přirozené. Jsem si ale jistá, že Vy to dokážete. Dokážete pevně stát nohami na zemi a nenechat sebou cloumat. Vždy si stůjte za svým a věřte si…

Pokud se Vám tento článek líbil a pomohl  Vám, budu moc ráda za Váš komentář.

aktuální

 

Tento článek napsala Hana Přikrylová, zakladatelka a autorka projektu ditevitano.cz

 

Hana Přikrylová
autorka článku, fertility consultant a kouč, zakladatelka projektu ditevitano.cz