DÍTĚVÍTÁNO.CZ

Jak může pomoci tradiční čínská medicína k otěhotnění?

 Setkala jsem se s váženým lékařem tradiční čínské medicíny MVDr. Jiřím Bednářem, který byl tak laskav a podělil se se mnou o své zkušenosti s léčbou neplodnosti.

Může zrovna Vám čínská medicína pomoci? Jakým způsobem? Jak to u lékaře čínské medicíny může probíhat? Milé čtenářky, čtěte dál….

Proč nemohu otěhotnět?

Převzala jste již zodpovědnost za svůj život? Jste na nejlepší cestě! Tímto se Vám otevírají obrovské možnosti, jak dosáhnout svého snu. Což potvrzuje již svými prvními slovy MVDr. Bednář.

„Každá nemoc neboli stav, ve kterém se ocitáme, má svůj důvod. My sami si tyto stavy vytváříme tím, jakým způsobem procházíme životem, tím, jakým způsobem přemýšlíme, jak je založena naše rodina, jak nás vychovávali rodiče, co nám do života předali, jaké máme priority…“

Každá situace, do které se dostaneme, (od velmi závažné, až po naprosto banální), má vždy minimálně dvě řešení. Rozhodujeme se nesčetněkrát za den. A tato menší či větší rozhodnutí, vytváří celý náš život.

Dobrou zprávou je, že opět rozhodnutím se můžeme vrátit na správnou cestu. Jak zmínil MVDr. Bednář: tento blog, lékař čínské medicíny či Vaši přátelé jsou pouze ukazatelem na Vaší cestě. Vy si určité informace můžete přečíst či vyslechnout, a buď Vás to inspiruje a ROZHODNETE se pro změnu či stále zůstanete tam, kde jste. Je to Váš život, Vaše situace, Vaše rozhodnutí…. Pokud ale „něco“ neučiníte, nerozhodnete se pro změnu, nic se nestane.

Může být pro Vás čínská medicína ta správná cesta?

Co se bude dít po příchodu k lékaři tradiční čínské medicíny?

Když přijdete k lékaři čínské medicíny, čekejte mnoho. Protože mnoho se bude dít…

 • Nejdříve se bude zajímat, jak vypadá Váš menstruační cyklus, zda máte zdravotní problémy, jak funguje Vaše trávení, zda Vás něco v této době sužuje, jakým způsobem máte celý svůj život uspořádán.
 • Bude jej zajímat Váš puls.
 • Podívá se na Váš jazyk.
 • Může provést obličejovou diagnostiku.

Ze všech příznaků a informací, které mu poskytnete, vytvoří diagnózu. Čím přesnější informace mu dáte, tím samozřejmě lépe. Vytvoří si tím diagnózu přesnější a následný doporučený postup bude pro Vás účinnější.

Nemusíte se však obávat, zda jste mu řekla vše. Na příčinu neplodnosti přijde i v tomto případě. Může to však trvat déle. Zvolí pro Vás individuální postup (např. akupunkturu, bylinnou terapii, atd.) a pokud nebudete reagovat na zvolenou terapii dle očekávání, změní strategii. Tedy i reakce na zvolenou „léčbu“ jsou pro lékaře také diagnostické nástroje, které mu pomohou nalézt pravou příčinu neplodnosti a zvolit pro Vás co nejúčinnější metodu.

Jaké byliny mohou pomoci?

S bylinami, se kterými nejčastěji MVDr. Bednář pracuje je např. prorostlík, ženšen, rehmánie lepkavá nebo např. pivoňka mléčnokvětá, která je téměř v každém gynekologickém receptu. Toto jsou byliny císařské – tedy „hlavní“. Ty doplňují tzv. pomocníci, kteří nasměrují účinky bylinné směsi přesně tam, kde je to nejžádanější (např. do podbřišku). Lékař čínské medicíny Vám tedy na míru vybere bylinnou směs, která bude pro Vás ta nejvhodnější…

Jsou nutné změny v jídelníčku?

Na základě čínského obrazu nemoci, který si hned na začátku lékař vypracuje, Vám doporučí změny ve Vašem jídelníčku. Bude vědět, kde ve Vašem těle je nedostatek, co je nutné podpořit. Na základě toho Vám doporučí konkrétní potraviny doplnit, nebo naopak ze svého jídelníčku vyloučit.

Přímo MVDr. Bednář otevřel výživový kurz, kde zájemce učí, jak vařit dle čínské medicíny. Účastníci si z kurzu odnáší recepty, naučí se, jak vybírat správné suroviny a jak je upravovat.

Co však platí vždy:
 • V případě, že se ženě nedaří otěhotnět, vyřazuje se vždy mléko a veškeré mléčné výrobky.
 • Do jídelníčku rozhodně nepatří káva a různé stimulanty.
 • Téměř vždy se do jídelníčku přiřazuje nějaký druh masa. Pokud je žena vegetariánka, doporučuje se alespoň určitý druh ryb. Pokud ani ryby žena do svého jídelníčku nedokáže zařadit, jde se pouze rostlinnou cestou a vše se doplňuje bylinnými směsi.

Doporučují se také meditace?

„Jen v případech, kdy vidím, že lidé nejsou schopni se skutečně soustředit na to, co chtějí. Jsou páry, které mají 1.000 činností, dítě chtějí, ale neumí se zastavit a na své přání se soustředit. V tomto případě je potřeba myšlenky ukotvit. A k tomu výborně může pomoci právě meditace.“ Odpovídá MVDr. Bednář.

Přílišné soustředění se a úporná snaha však také mohou v otěhotnění zabránit…

„V opačné situaci, kdy žena má příliš koncentrované myšlenky na dítě, je potřeba vědomí rozšířit o další činnosti. Dítě je „jen“ bonus partnerského vztahu.“ Říká MVDr. Bednář. „Pokud se otěhotnění nedaří, musíme si vzpomenout na to, co jsme rádi dělali před tím. Co nám přinášelo radost ze života. Protože jen když máme radost ze života, děti k nám přicházejí.“

Jak můžete vidět, nejde zde pouze o akupunkturu, byliny, výživu, aromaterapii… Dalo by se říci, že lékař tradiční čínské medicíny je také z velké části psychologem, který Vám pomůže své myšlenky uspořádat a navést správným směrem.

Zkusíte to? Těším se na Vaše komentáře!

aktuální

 

Tento článek napsala Hana Přikrylová, autorka a zakladatelka projektu ditevitno.cz. ve spolupráci s MVDr. Jiřím Bednářem,      www.t-c-m-cz.

Hana Přikrylová
autorka článku, fertility consultant a kouč, zakladatelka projektu ditevitano.cz
Komentáře
 1. PIERRE napsal:

  Zapadni medicina nekdy nenabizi odpovedi. V takovych pripadech muze pomoci ta cinska, tvrdi Jiri Bilek

 2. Lenka Šeráková napsal:

  To zní velmi zajímavě! Věřím, že to opravdu dokáže pomoci…dnešní medicína se nezabývá člověkem jako jedincem, individuálně a bere ho dle tabulek, což je prostě chyba…bohužel ne každý si může dovolit homeopatickou či čínskou léčbu 🙁

Komentáře nejsou povoleny.