DÍTĚVÍTÁNO.CZ

JAK MI SYMPTOTERMÁLNÍ METODA OD ZÁKLADŮ ZMĚNILA ŽIVOT

Tak moc bych si přála druhé dítě! Tak moc! Vysadila jsem hormonální antikoncepci a těšila se na dvě čárky na těhotenském testu, stejně jako před dvěma lety. Jenže dvě čárky nepřicházely. Stála jsem před otázkou, za jak dlouho se objeví? Tato nejistota mě opravdu ničila. Věděla jsem, že hormonální antikoncepce může mít velký vliv na mou plodnost, ale nějak jsem si říkala, že mě se to určitě týkat nebude. Vždyť poprvé jsem otěhotněla okamžitě! Co se děje, že teď to nejde? Slova „sekundární sterilita“ mě naprosto děsila. Budu si je muset vyslechnout?

Uplynulo 6 měsíců. Rozum mi našeptával, že je to příliš krátká doba. Ale nepřesvědčil mě. Pro mě to byla naprostá věčnost. 6 měsíců stačilo k tomu, aby v zrcadle přede mnou stál úplně někdo jiný. Dívala se na mě vyhublá žena, bez života, bez energie, plná nejistoty, strachu a zlosti. Jak se asi musí cítit ženy, které nemohou otěhotnět rok? Dva? Co když to i já budu muset zjistit?

Jedno ráno jsem se probudila, byla jsem ještě v polospánku a má hlava mi promítla den, který mě právě čeká. Viděla jsem shrbenou ženu, která se pomalu, úplně bez života plíží po domě a plní každodenní rutinní povinnosti. Má kamennou tvář, nemluví, dělá jen ty nejnutnější pohyby, je velmi slabá. V mé hlavě bylo ticho. Jen jsem pozorovala tu zoufalou ženu. Byla jsem to JÁ! Viděla jsem se na vlastní oči!!! Přišel obrovský AHA moment a vše se tímto okamžikem zlomilo. Přišlo jakési procitnutí a zoufalé volání: Já už takhle žít nechci! To přeci nejsem já!!!

Nastal jakýsi klid. Má hlava na mě už nekřičela, že musím co nejdříve otěhotnět. Vše se změnilo a přitom stačilo tak málo. Objevila se VDĚČNOST. Vděčnost za svůj život jaký je v tuto chvíli. Za mého úžasného zdravého syna. Za mého muže, který vždycky stojí při mě. Vždyť já se mám tak krásně! Jak to, že jsem to celých 6 měsíců neviděla?

Cítila jsem zklidnění a uvolnění. Opustila mě úzkost, strach a obavy. Neumím si to moc vysvětlit. Můj mozek byl pravděpodobně natolik přetížený všemi těmi myšlenka na miminka, že mu nezbývalo nic jiného, než se konečně na chvíli zastavil. Objevila se hravost, radost a lehkost. Následující měsíc jsem byla těhotná!  Na této fotce jsem v 8 měsíci těhotenství se svými dvojčátky. Kdo by to byl řekl. 🙂

Okamžitě jsem začala přemýšlet, jak pomoci ženám, které nemohou otěhotnět, aby nemusely prožívat to, co jsem si prožila já. Vždyť musí existovat cesta!

Začala jsem se o podporu početí intenzivně zajímat. Chodila jsem na různé kurzy, zjišťovala a učila se, co všechno může bránit v početí miminka a co všechno může pomoci.

V průběhu mého bádání jsem narazila na naprosto jedinečnou symptotermální metodu přirozeného plánování rodičovství (STM PPR)! Díky této metodě (sledování bazální tělesné teploty a hlenu děložního hrdla), ženy mohou odhalit příčinu, proč jejich tělo těhotenství v danou chvíli odmítá. Konečně se neřeší NÁSLEDEK (tedy neplodnost), ale PŘÍČINA. Byla jsem v šoku! Jak to, že o této metodě nikdo neví? Proč se tolik párů naprosto zbytečně odesílá do reprodukčních center? Po letech praxe už tuším: reprodukční kliniky by zbankrotovaly a výrobci hormonální antikoncepce stejně tak.

Miluji výzvy a tato je tedy obrovská! Stala jsem se certifikovaným poradcem STM PPR, učila jsem se přímo u zdroje, setkávala jsem se s neplodnými páry a sledovala, jak jim tato metoda umožňuje přirozeně otěhotnět, i když nad nimi lékaři zlomili hůl. Byla jsem nadšená!

S odstupem času jsem začala chápat, proč jsem nemohla otěhotnět. Pokud bych si neprošla tímto tíživým obdobím, nikdy bych neměla práci svých snů! Nikdy bych nezačala podnikat, nikdy bych nepomáhala ženám otěhotnět, nikdy bych neměla práci, která mě tak moc baví a naplňuje. Dostala jsem velkou lekci, za kterou jsem velmi vděčná.

„Vždy co se nám v životě děje, má hlubší smysl. I když ho v tuto chvíli nemusíme vidět, či chápat“

Tato cesta je skutečně plná výzev …

Hana Přikrylová

Tento článek napsala Hana Přikrylová, Zakladatelka projektu ditevitano.cz.