DÍTĚVÍTÁNO.CZ

Milujte samu sebe a dopřejte šťastný život svému děťátku– 2. díl

  V prvním dílu tohoto článku jsem popsala, proč Vaše sebevědomí ovlivňuje život Vašeho dítěte a jak se mohl vytvořit Váš pohled na sebe samu.

A nyní bych Vám ráda ukázala, jak se vymanit z těchto negativních přesvědčení, které Vám bohužel byly do hlavy vštípeny.

Velmi pozitivní zpráva je, že nemusíte řešit, odkud se Váš problém vzal. Nemusíte analyzovat svou minulost a zjišťovat, kdy problém vznikl. Ani to, kdo Vám do hlavy tento nevhodný postoj naočkoval. Minulost se nedá vrátit. Stačí ji pouze přijmout se všemi zklamáními, chybami a prohrami. Je dobré si připustit: ano stalo se. Teď však chci žít jinak.

V prvním díle jsme si dávali příklad s problémem hovořit na veřejnosti. Stává se Vám, že potkáte někoho důležitého a najednou dochází slova? Máte před sebou prezentaci a velmi se děsíte toho, že se Vám bude třást hlas? Nebo se neumíte prosadit ve větší skupině lidí? Tyto situace si každý z nás občas prožil. Zkusme tedy i teď konkrétně na tomto příkladu ukázat, jak z toho ven.

Začínáme

Pohodlně se posaďte. Nejlepší je poloha v polosedě, která je velmi příjemná, ale zároveň nehrozí, že usnete. Zavřete oči. Zhluboka se nadechněte a vydechněte. Postupně uvolňujte celé své tělo. Dopřejte si čas a uvědomte si ten příjemný pocit klidu, ticha a naprostého uvolnění.

A teď si pohrajte se svou fantazií. Představte, jak by taková situace, např. prezentace, vypadala podle Vašich představ. A to co nejvíce do detailů!

  • Jak by vypadalo Vaše držení těla?
  • Jak by zněl Váš hlas?
  • Jak by jste se tvářila?
  • Jak by reagovali Vaši posluchači?
  • Jaká by tam byla atmosféra?
  • A jak by jste se při tom cítila?

Představte si to tak, jako byste nikdy žádné zábrany neměla. Prožijte svou představu, jako by to byla skutečnost. Vnímejte hluk v dané místnosti, vůni lidí kolem, vnímejte intenzitu osvětlení… Zkuste to!

Najednou zjistíte, že chovat se tak, jako v této představě, není vůbec složité! Že je to pro Vás vlastně úplně přirozené chování. Nevynakládáte žádné úsilí na to, aby jste např. mluvila jasně a sebevědomě, cítila se uvolněně, stála vzpřímeně… Zjistíte, že v představě je to snadné a také velmi příjemné. A proto si tuto představu přehrávejte ve své hlavě alespoň jednou denně. Bude to pro Vás velmi nabíjející. A uvidíte, co se za čas stane. Postupně si začnete uvědomovat, že toto jste skutečně Vy. Že pocit sebevědomí z této představy ve Vás zůstane i když otevřete oči. Nové chování se pro Vás stane přirozené a budete ho moci s velkou lehkostí využít i ve svém skutečném životě.

Tuto techniku lze použít na jakoukoliv jinou situaci. Stačí si pouze uvědomit, co Vás trápí, co na sobě nemáte ráda a co by jste chtěla změnit. Když se ve Vaší představě ponoříte hluboko do sebe, Vaše vnitřní moudrost

Vám ukáže cestu ven. Budete překvapena, jak snadné je řešení.

Pokud se Vám článek líbil, budu se moc těšit na Vaše komentáře!

aktuální

 

Tento článek napsala Hana Přikrylová, zakladatelka a autorka projektu ditevitano.cz

 

Hana Přikrylová
autorka článku, fertility consultant a kouč, zakladatelka projektu ditevitano.cz