DÍTĚVÍTÁNO.CZ

Milujte samu sebe a dopřejte šťastný život svému děťátku – 1. díl

Možná se teď ptáte: jak život mého dítěte souvisí s tím, jestli sama sebe mám ráda? Jestli si sama sebe vážím? Jaký vliv by to mohlo mít na mé dítě? Bohužel – či díky Bohu – obrovský! Čtěte dál a uvidíte…

Děti nemusíte příliš učit. Stačí žít tak, jak chcete, aby žily ony. Když si sama sebe budete vážit, i Vaše děťátko jednou bude znát svou hodnotu. Pokud to dítěti neukážete, nebude se to mít od koho naučit! Děti pečlivě sledují, jak řešíte různé životní zkoušky, jak rozhodujete, jak jednáte s lidmi, jak přistupujete k práci, k penězům, atd. Proto poskytněte svým dětem dobrý vzor. Pokud se to od Vás naučí, budou kráčet životem šťastněji a úspěšněji.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se nemáte rádi? Kdy jste se přestali mít rádi? Z jakého důvodů? Většina lidí by na tuto otázku nedokázala odpovědět. Pocit méněcennosti, strachu, zklamání, je v nás totiž zakořeněný velmi hluboko. Pravděpodobně tyto negativní semínka do nás zasázeli naši rodiče. Rostly a sílily v nás po celou dobu dětství, dospívání a dospělosti. Pak se prodíráme životem s těmito přesvědčeními a dle toho rozhodujeme. Na základě těchto rozhodnutí se dostáváme do různých životních situací a ty nám vytváří celý náš život.

 Moje negativní přesvědčení    Moje rozhodnutí  →  Moje životní situace  →  Můj život

Uveďme to do praxe. Vašim přesvědčením může být: jsem hloupá, nezajímavá, a proto nikdo nebude naslouchat tomu, co říkám. Díky tomuto vzorci ve Vaší hlavě budete mít problém mluvit na veřejnosti. Stačí menší skupinka lidí a už se cítíte nejistě. Říkáte si: „Proč by mě měli poslouchat? Určitě by je nezajímalo to, co řeknu. Radši budu mlčet. Alespoň se nezesměšním.“ Takže? Vy mlčíte. A logicky – proto Vás nikdo neposlouchá! Když se přece jen odvážíte a opravdu chcete říct něco zajímavého či vtipného, Váš hlas se nejistotou chvěje, je slabý a zanikne.  Tím se potvrzuje Vaše pravda – jste hloupá a nezajímavá. Opět jsme na začátku.

Dopřejte šťastný život svému děťátku a milujte samu sebe – 1. díl

Toto přesvědčení jste získali již v dětství. Vaši rodiče pravděpodobně nevěnovali pozornost tomu, co říká jejich čtyřletá holčička. Nebrali Vás vážně. Možná se i zasmáli Vašim dětským nápadům a Vás se to tehdy mohlo dotknout.

Je proto důležité si uvědomit, že tyto přesvědčení nejsou Vaše! To jsou názory Vašich rodičů, prarodičů, učitelů. Byly zakódovány do Vašeho dětského mozečku, který ještě nebyl schopen analyzovat, zda tyto přesvědčení jsou pravdivé či nikoliv. Dětská mysl je naprosto čistá. Přijme vše, co jí je pravidelně předkládáno.

Rodičům to však nezazlívejte. I oni mají svou minulost. A Vy přijměte tu svou. I Vy dětem budete předávat Vaše názory na život. Vy už však víte, jak dětský nepopsaný mozek funguje. Můžete proto pečlivě volit, co jim do života předáte.

Nejlepší je vlastní vzor. A protože to není rychlý proces, začněte na sobě pracovat už nyní. Jestli chcete vědět jak, čtěte dál – Dopřejte šťastný život svému děťátku a milujte samu sebe – 2. díl

Pokud se Vám článek líbil, budu se moc těšit na Vaše komentáře!

aktuální

 

Tento článek napsala Hana Přikrylová, zakladatelka a autorka projektu ditevitano.cz

 

Hana Přikrylová
autorka článku, fertility consultant a kouč, zakladatelka projektu ditevitano.cz